طعمـی منحـصر به فرد، سرشار از مـواد مغـذی

طعم دهنده و اسانس برگاموت

بررسی اسانس ماه

برگاموتطعم دهنده منتخب ماه 06.17

برگاموت (Citrus bergamia) برگرفته شده از کلمه ایتالیایی bergamotto، گونه ای از مرکبات به ابعاد پرتقال با رنگ پوسته سبز مشابه لیمو تا نارنجی یا زرد کم رنگ و پالپ زرد رنگ می باشد. همچنین، رنگ عصاره برگاموت از سبز تا سبز تیره متغیر است. گرچه حذف Bergaptene منجر به تشکیل رنگ زرد در آن می شود.

برگاموت یا ترنج (نام دیگر آن) پیوند لیمو و پرتقال می باشد. با این حال گرایش برگاموت به لیمو، علی الخصوص گونه مِیِر (Meyer lemons) بیش از قرابت آن به پرتقال است. به طور کلی، ترشی برگاموت کمتر از لیمو و تلخی آن بیش از گریپ فروت است.

درخت برگاموت تا سه الی چهار متر رشد کرده و چون سایر مرکبات در زمستان شکوفه می دهد. اما، برگاموت از جمله حساس ترین گونه های مرکبات بوده که برای رشد و تکثیر نیازمند شرایط خاص اقلیمی و خاک است.

ظهور ترنج در قرن پانزدهم میلادی در مرکز ایتالیا بود. امروزه نیز، بیش از 90 درصد تولید تجاری برگاموت در دنیا از ایتالیا و عموم آن به منطقه Calabria در جنوب ایتالیا باز می گردد. از این رو برگاموت به نماد این شهر مبدل گردیده است.
گفته می شود برگاموت به عنوان طعم دهنده به چای با هدف تقلید از انواع گران تر چای های چینی در اوایل قرن نوزده میلادی در انگلستان شروع به محبوبیت کرد. اولین استفاده از کلمه ارل گری (Earl Grey) به سال 1880 باز می گردد.

نقل شده است که “ارل گری” برگرفته شده از نام نخست وزیر بریتانا در دهه 1830 و به واسطه علاقه وی به چای معطر شده با برگاموت بوده است. با این حال واژه ارل گری علامت تجاری ثبت شده نبوده و از آن پس بسیاری از شرکت های تولیدی از این نام در عرضه محصولات خود استفاده کرده اند. بدین واسطه و فراخور گرایش مصرف کنندگان گونه های فراوانی بسته به مواد افزوده شده یا نوع چای برای چای ارل گری شناخته می شود.

ترنج های تازه دارای دو رایحه غالب هستند: اول، ترکیب آشکار عطر مرکبات و پوست. دوم، تلاقی عطر مرکبات و بوی گشنیز-مانند. علاوه بر آن، بازدمی عمیق از برگاموت یادآور برخی از نوت های گیاهی، اقاقیا، همراه فلورال چون گل رز می باشد.

از عصاره برگاموت در صنعت عطریجات به دلیل توانایی بی نظیر آن در ترکیب با گستره وسیعی از رایحه ها عموماً به عنوان تاپ نوت و پایدارکننده استفاده می شود. به صورت تقریبی، در تولید ثلث ادکلن مردان و نیمی از عطر بانوان از Essential oil ترنج نیز استفاده می کنند.
همچنین، از برگاموت به عنوان طعم دهی و معطر نمودن فرآورده های گوناگون صنایع غذایی استفاده می شود. طعم برگاموت شاخصه ای تلخ، ترنج، ترش و فلورال، میوه ای و مرکباتی دارد. گرچه استفاده از برگاموت به دلیل طعم اسیدی آن محدود است، می توان به عنوان ترکیب بی نظیری برای سایر طعم ها از آن بهره برد. از این رو اسانس استخراج شده از پوسته معطر میوه برگاموت در طعم دهی به انواع بستنی، کیک ، کلوچه ، شیرینی جات و دسرها و علی الخصوص چای ارل گری (Earl Grey) و لیدی گری (Lady Grey teas) مورد استفاده قرار می گیرد.
به عبارت دیگر طعم محبوب چای ارل گری ترکیبی از برگ های چای و برگاموت است. در این راستا، با بیش از 45 گونه متفاوت، ترنج خود را در صدر طعم دهنده محبوب چای در دنیا قرار داده است. روند گرایش به چای ارل گری به نحوی بوده که گرچه به صورت متداول چای ارل گری از چای سیاه تولید می شد، امروزه بسیاری از شرکت های چای انواع دیگر ارل گری چون چای سبز یا اولانگ را نیز ارائه می نمایند. رایحه منحصر به فرد برگاموت در چای ارل گری ، موجب کاهش تنش و نشاط بخشی می شود. همزمانی خواص نشاط بخشی و آرام بخشی در حین نوشیدن آن در میان سایر مرکبات منحصر به فرد نموده است.
فارغ از استفاده در چای ارل گری، کاربرد شاخص برگاموت در هر کشور متفاوت است. در ایتالیا از آن برای آرامش زایی و کاهش تنش و استرس استفاده می شود. در یونان برگاموت به همراه قهوه به عنوان دسر استفاده می شود.

امروزه برگاموت با گرایش های گوناگونی از جمله الکالیپتوس، هل، زعفران و رز مورد توجه تولیدکنندگان است. تلاش متخصصان ژان نیل برای دست یابی به ایده آل ترین کاربردهای طعم و اسانس برگاموت در صنایع غذایی منجر به کشف ترکیبات و محصولاتی الهام بخش گردیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه کارهای خلاقانه استفاده از آن با ما در تماس باشید.

آخـریـن طعـم های الهـام بخـش

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

بررسی اسانس پشن فروت

طعمـی منحـصر به فرد، سرشار از مـواد مغـذی طعم دهنده و اسانس پشن فروت بررسی اسانس ماه پشن فروتطعم دهنده منتخب ماه 04.17 پشن فروت (Passion Fruit) از خانواده توت ها و از جمله میوه های استوایی بوده که در سالیان اخیر نظر به خواص مغذی خود محبوبیت روز افزونی داشته است. گرچه...

بررسی اسانس پشن فروت

طعمـی منحـصر به فرد، سرشار از مـواد مغـذی طعم دهنده و اسانس پشن فروت بررسی اسانس ماه پشن فروتطعم دهنده منتخب ماه 04.17 پشن فروت (Passion Fruit) از خانواده توت ها و از جمله میوه های استوایی بوده که در سالیان اخیر نظر به خواص مغذی خود محبوبیت روز افزونی داشته است. گرچه...

بررسی اسانس سوهان

طعمـی برگرفته از سنت دیرینه سرزمین پارس طعم دهنده و اسانس طبیعی سوهان بررسی اسانس ماه سوهانطعم دهنده منتخب ماه 10.18 کره ای، شکننده و معطر به هل و زعفران، سوهان (Sohan) یکی از محبوب ترین انواع شیرینی در کشور ایران بوده که بر حسب محل تهیه به شکل‌ها و انواع مختلفی تولید...

آخریـن اخبــار

گشایش کارخانه جدید ژان نیل

بازگشایی کارخانه جدید ژان نیل با مدرن ترین تکنولوژی Encapsulation و Spray-Drying در بانکوک. جشن بازگشایی این کارخانه همزمان با سالروز با 240 سالگی مجموعه ژان نیل در تایلند برگزار...

عطر جدید Nejma

محصول جدید برند محبوب Nejma به نام Le Parfum d'Alice توسط پرفیومر جوان ژان نیل Alice Lavenant تولید شد.